praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Szczelność instalacji parowej. Jak ją kontrolować?

Szczelność instalacji parowej to obecnie kluczowy problem ekonomiczny. Zakłady, w których wykorzystuje się parę wodną w różnych procesach stoją w obliczu konieczności redukcji zarówno kosztów energii, jak i emisji CO2. Wydaje się, że jest to długotrwały proces, w dodatku bardzo kosztowny. To częściowa prawda. Przecież „nie od razu Rzym zbudowano”, a redukcję zużycia energii można realizować małym kroczkami. Małymi ale jakże opłacalnymi. Znaczące oszczędności w kosztach produkcji energii można zapewnić sobie stosunkowo w szybki i mało kosztowny sposób-odpowiednio kontrolując szczelność instalacji parowej.

Kontrola szczelności instalacji pary, czyli diagnostyka odwadniaczy.

Myśląc o oszczędności energii należy zdawać sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważna jest regularna kontrola szczelności instalacji. Krótko mówią, musimy wiedzieć czy przypadkiem nie tracimy energii na przesyle lub w wyniku uszkodzenia urządzeń zamontowanych w naszych sieciach energetycznych. Szczególnie dotyczy to zakładów wykorzystujących parę jako nośnika energii, gdyż duże straty mogą generować urządzenia odpowiedzialne za odprowadzanie kondensatu z pary, czyli odwadniacze.

Dlaczego należy badać odwadniacze?

Źródłem energii w wielu zakładach jest para wodna i związany z nią, nazwijmy to produkt uboczny, czyli kondensat.  Kondensat ten musi być odprowadzany, gdyż jego obecność to pewna awaria elementów instalacji. Odwadniacze to urządzenia odprowadzające kondensat z pary wodnej i dlatego właśnie są one niezbędne do prawidłowego działania instalacji. Często zdarza się jednak tak, że są albo źle dobrane, albo po prostu raz zamontowane i zapomniane. A odwadniacz, jak każde urządzenie, z biegiem czasu traci swoje właściwości, co powoduje straty. A straty te są wymierne, bo to straty energii, czyli pieniędzy.

Niepoprawnie działający odwadniacz generuje wiele problemów, które wpływają na zawyżone koszty wytwarzania pary lub generują liczne awarie elementów instalacji.

  • Odwadniacze przepuszczające oprócz kondensatu przepuszczają także parę wodną, generują więc straty energii pary żywej. Prowadzi to do wzrostu zużywanej energii i emisji CO2 i wzrostu destrukcyjnego dla armatury przeciwciśnienia.
  • Odwadniacze zablokowane nie odprowadzają kondensatu, co prowadzi do powstania mokrej pary wodnej, erozji zaworów regulacyjnych i erozji rurociągów. To prosta droga do awarii całej instalacji.
  • Źle dobrane lub zalane odwadniacze to spadek efektywności wymiany ciepła.

Dodajmy do tego uderzenia wodne i tzw. efekt stall i widzimy jak wiele jest zagrożeń.

Skutki wadliwie dzialajacych odwadniaczy
Skutki wadliwie działających odwadniaczy

Co jeśli nie diagnozujemy odwadniaczy? 

Nasze doświadczenia pokazują, że zakłady, w których praktyka regularnej diagnostyki odwadniaczy nie istnieje narażone są na ok. 40% uszkodzonych odwadniaczy. Zakładając, że jeden odwadniacz może przepuścić na przykład 500 kg/h kondensatu i popsuje się w pozycji otwartej, straty w skali doby/tygodnia/miesiąca/roku będą ogromne. Ale bezpośrednie straty pary to tylko początek. Przepuszczające odwadniacze to również większe ciśnienie kondensatu, więc do rachunku należy dopisać spadek wydajności prawidłowo działających odwadniaczy znajdujących się w jego pobliżu i negatywny skutek środowiskowy. A co, gdy wadliwy odwadniacz jest zablokowany? Wówczas brak jego pracy powoduje zawodnienie instalacji parowej, uderzenia wodne, korozję rurociągów, erozję zaworów, problem z uzyskaniem prawidłowej temperatury procesowej.

Szczelność instalacji parowej – jak badać odwadniacze?

Przede wszystkim regularnie! Tylko cykliczne badanie stanu odwadniaczy pozwala na utrzymanie odwadniaczy w odpowiednim stanie technicznym. Aby przeprowadzać systematyczną diagnostykę możemy wybrać jedno z dwóch rozwiązań – zlecać regularną diagnostykę odwadniaczy zewnętrznej firmie lub wdrożyć w swoim zakładzie strategiczny plan zarządzania odwadniaczami.

Poniżej przedstawiono jaka częstotliwość diagnostyki odwadniaczy może wpływać na ich awaryjność, a tym samym na straty energii.

Wpływ częstotliwości diagnostyki odwadniaczy na poziom awaryjności
Wpływ częstotliwości diagnostyki odwadniaczy na poziom awaryjności

W przypadku zlecenia badania odwadniaczy, wyspecjalizowana w tym zakresie firma dysponuje odpowiednią wiedzą i urządzeniami do badania stanu odwadniaczy. Specjalista, posługujący się odpowiednim testerem  mierzy temperaturę oraz ultradźwięki wydawane przez odwadniacz. Na tej podstawie dokonuje oceny stanu pracy każdego z nich i tworzy raport z badania. Oprócz diagnozy, czyli określenia, które z naszych odwadniaczy działają poprawnie, które są zablokowane, a które przepuszczają parę, raport z badania powinien zawierać także rzetelną inwentaryzację wszystkich odwadniaczy w zakładzie. Tak, aby w późniejszym czasie pracownicy wiedzieli jaki typ odwadniacza należy wymienić, jakie ma on przyłącze, gdzie odwadniacz się znajduje i w jakim jest stanie.

Gdy zdecydujemy się na diagnostykę odwadniaczy we własnym zakresie i własnymi siłami potrzebować będziemy odpowiednich narzędzi. Mamy tu na myśli połączenie specjalistycznego oprogramowania, testera i bazy danych. My korzystamy z jednego  z najbardziej zaawansowanych software’ów na świecie, tj. SAGE z testerem odwadniaczy SAGE UMT. Połączenie oprogramowania ze specjalistycznym testerem pozwala na stworzenie w zakładzie profesjonalnego systemu zarządzenia odwadniaczami.

Tester  odwadniaczy SAGE mierzy temperaturę i ultradźwięki wydawane przez odwadniacz. Na tej podstawie dokonuje obiektywnej oceny pracy odwadniacza, wskazując na rodzaj usterki.

Raport z badania odwadniaczy
Raporty z badania odwadniaczy – elementy

Oprogramowanie SAGE do badania odwadniaczy pozwala na gromadzenie wszystkich wyników badań w jednym miejscu, inwentaryzować odwadniacze, grupować je np. według oddziałów lub typów, ustalać częstotliwość badania. Oprogramowanie, które działa na PC lub w formie aplikacji na smartfonie zapisuje wszystko w chmurze, co pozwala na szybką analizę z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki stworzonej strukturze odwadniaczy i danym historycznym z badań, możemy śledzić trendy pracy każdego z odwadniaczy, mieć pod kontrolą stopień ich awaryjności, czy częstotliwość ich wymian. Co niemniej istotne, w oprogramowaniu SAGE w prosty sposób wygenerujemy raporty zawierające listę wszystkich zinwentaryzowanych odwadniaczy, ich stan pracy, kalkulacje strat energii dla odwadniaczy przepuszczających parę, szczegółowe statystyki z istniejącego stanu. Bardzo szybko możemy też wygenerować raport z zestawieniem wszystkich odwadniaczy do wymiany i przekazać go bezpośrednio osobom odpowiedzialnym za serwis. 

Reasumując,  oprogramowanie wraz z testerem tworzą, z jednej strony zaawansowany, a z drugiej intuicyjny i prosty w obsłudze system do zarządzania pracą odwadniaczy w całym zakładzie. Posiadając taki system i wyszkoloną kadrę możemy zapewnić sobie prawidłową prace instalacji parowej.

Szczelność instalacji parowej + prawidłowo działające odwadniacze = oszczędności

Niezależnie od tego czy wybierzemy zewnętrzną firmę czy będziemy badać odwadniacze samemu, ważne po prostu aby to robić. I to regularnie. Bo taka systematyczna diagnostyka odwadniaczy zapewnia efektywną instalację pary wodnej i realne oszczędności dla całego zakładu.

Chcesz wiedzieć co jeszcze, oprócz badania odwadniaczy, można zrobić aby już teraz oszczędzać energię pary wodnej? Skocz do artykułu „Pod kontrolą”:

Jak zredukować ślad węglowy i oszczędzać energię cieplną?

,

Szczelność instalacji parowej. Jak ją kontrolować?

Najnowsze

Automatyzuj wzorcowanie

Bez papieru, bez błędów, bez straty czasu. Szybko, sprawnie, efektywnie. Automatyzuj wzorcowanie dzięki Zintegrowanemu Systemowi Wzorcowania Beamex pozwalającemu na optymalizację częstotliwości wzorcowania i minimalizuje ryzyko

Czytaj więcej »

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Pomiary temperatury

Rezystory w czujnikach temperatury

Generalnie wyróżniamy 2 podstawowe typy czujników temperatury, którymi możemy dokonywać pomiaru rezystancji lub pomiaru napięcia. Głównymi elementami pomiarowymi w tych dwóch przypadkach są rezystory pomiarowe

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco