praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Czym mierzyć stężenie? Czyli nowa generacja refraktometrów procesowych

Z myślą o potrzebach użytkowników branży chemicznej, spożywczej czy farmaceutycznej, przedstawiamy najnowszą generację refraktometrów procesowych do ciągłego monitorowania stężeń cieczy. Przyjrzymy się dziś najnowszej propozycji firmy Vaisala, refraktometrów Polaris™ PR-53. Zaprojektowane zostały w celu optymalizacji procesów, oszczędzania zasobów, energii i czasu oraz zwiększania wydajności i jakości produktów.

Rodzina refraktometrów procesowych VAISALA Polaris™ PR-53
Rodzina refraktometrów procesowych VAISALA Polaris™ PR-53

Refraktometry do pomiaru stężenia roztworów

Należy podkreślić, że niezależnie od tego, czy produkcja dotyczy żywności i napojów, cukru, farmaceutyków czy chemikaliów, niezawodny i stabilny pomiar stężeń cieczy na linii jest koniecznością, aby zapewnić jakość, bezpieczeństwo i zgodność z przepisami. W tym celu wielu operatorów przemysłu przetwórczego polega na technologii refraktometru — dokładnej, niezawodnej i powtarzalnej metodzie, która wykorzystuje współczynnik załamania światła (RI) do pomiaru stężeń cieczy bezpośrednio w procesie (online). Najnowsze refraktometry procesowe to urządzenia oparte na dziesięcioleciach doświadczeń inżynierów VAISALA. Powstała rodzina Polaris™ PR-53 zapewnia szeroki wybór zastosowań w branżach spożywczej, chemicznej, papierniczej, farmaceutycznej i wielu innych. Refraktometry procesowe VAISALA Polaris jesczze bardziej niż dotychczas zapewnią poprawę jakości, optymalizację produkcji i oszczędności energii.

Konstrukcja refraktometru
Konstrukcja refraktometru

 

Typowe zastosowania refraktometrów

Refraktometr w wykonaniu sanitarnym PR-53-A został zaprojektowany z myślą o potrzebach użytkowników końcowych w branży napojów, mleczarskiej i przetwórstwa spożywczego, a także branży farmaceutycznej i klientów OEM. Dopuszczenia sanitarne 3-A oraz certyfikacja EHEDG potwierdzają spełnienie najwyższych wymagań higienicznych w produkcji żywności.

Refraktometr procesowy Polaris PR-53-A
Refraktometr procesowy Polaris PR-53-A

Z kolei wersja przemysłowa PR-53-G zapewnia dokładność, powtarzalność i niezawodność, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach procesowych. Refraktometry te są odporne na korozję, wysoką temperaturę, ciśnienie, zanieczyszczenia czy wilgoć. Dodatkowo istnieje możliwość doposażenia układu pomiarowego o automatyczny układ mycia pryzmatu refraktometru (np. w przypadku mediów obklejających czy gęstych syropów).

Refraktometr procesowy PR-53-G
Refraktometr procesowy PR-53-G

Dla mediów agresywnych chemicznie, przeznaczona jest wersja refraktometru PR-53-W oraz PR-53-M wraz z przepływową komorą wykonaną z teflonu.

Natomiast dla przemysłu papierniczego i pomiaru stężenia ługów, zaprojektowana została nowa, specjalistyczna wersja PR-53-SD. Wyposażona w układ montażowy SAFE-DRIVE, umożliwiający bezpieczne operowanie czujnikiem bez postoju procesu i opróżniania rurociągu.

Refraktometr procesowy PR-53-SD
Refraktometr procesowy PR-53-SD

Dlaczego warto stosować refraktometry PR-53 Polaris?

  • dostępne w wielu wersjach i dla szerokiej gamy zastosowań
  • technologia 5-tej generacji,
  • stabilny i ciągły i dokładny pomiar bez konieczności okresowej kalibracji,
  • wersja „stand-alone” lub w pakiecie z wyświetlaczem Indigo520
  • dostępna komunikacja HART i Modbus RTU,
  • błyskawiczny czas dostawy od producenta,
  • dokładność ±0.00014 nD oraz zwiększona powtarzalność pomiaru ±0.00002 nD,
  • pełna kompatybilność ze starszymi akcesoriami montażowymi takimi jak układy mycia, cele pomiarowe, przyłącza.

Wyświetlacz Indigo520 współpracujący z refraktometrami Vaisala Polaris
Wyświetlacz Indigo520 współpracujący z refraktometrami Vaisala Polaris

 

Czym mierzyć stężenie? Czyli nowa generacja refraktometrów procesowych

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Armatura

Jak wybrać odwadniacz do wymienników ciepła?

Kontynuując temat odwadniania systemów parowych, zajmiemy się dziś problemem dobrania prawidłowego odwadniacza do wymienników ciepła. Poruszyliśmy już kwestię odwadniania rurociągów przesyłowych, kociołków parowych, dziś podpowiemy

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco