praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Jak działa przetwornik różnicy ciśnień?

Różnicę ciśnień możemy obliczyć używając dwóch wartości pomiaru ciśnienia i prostych obliczeń matematycznych. Dzięki niej określimy poziom, przepływ, różnicę faz, a nawet gęstość medium. Inżynierowie doskonale znają i ufają pomiarowi różnicy ciśnień, ponieważ jest to sprawdzona metoda kontroli procesów przemysłowych. Jego wszechstronność sprawia, że jest on bardzo cenny w wielu gałęziach przemysłu. Ten klasyczny pomiar znalazł również miejsce w ofercie naszej firmy – przedstawimy dziś inteligentne przetworniki różnicy ciśnień.

Seria przetworników różnicy ciśnień z krzemowym mikrosensorem pojemnościowym

Do najtrudniejszych aplikacji przemysłowych, które wymagają specjalnych materiałów i konstrukcji, bez wątpienia polecamy przetwornik z celą pomiarową. Jej budowa oparta jest o czujnik pojemnościowy, dzięki czemu zapewnia wysoką stabilność długoterminową i dokładne pomiary.

 budowa celi pomiarowej
budowa celi pomiarowej

Taki przetworniki różnicy ciśnień z krzemowym mikrosensorem oferuje seria FCX AII V5. Przetworniki te znajdują szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle petrochemicznym, energetycznym i spożywczym. Dzięki temu, że mają szeroki wybór zakresów pomiarowych, materiałów konstrukcyjnych oraz przyłączy procesowych, umożliwiają elastyczny dobór przetwornika do rożnych warunków aplikacyjnych.

 

przetwornik różnicy ciśnień serii FCX AII V5
przetwornik różnicy ciśnień serii FCX AII V5

Warto zauważyć, że z uwagi na jakość wykonania, trwałość użytkowania nawet w ekstremalnych środowiskach oraz niezbędne certyfikaty i dopuszczenia, przetworniki Fuji stanowią cenione rozwiązanie w każdej gałęzi przemysłu. Ponadto przetworniki FCX-AII V5 są w pełni programowalne, zarówno lokalnie, jak i zdalnie z wykorzystaniem technologii FDT. Konfiguracja, detekcja błędów i obsługa przetworników bez wątpienia są bardzo proste i odbywają się bez konieczności wchodzenia na obiekt.

Przetworniki do niskich ciśnień

Przetworniki różnicy ciśnień, które osiągają wysoką niezawodność i precyzję dzięki zastosowaniu piezorezystancyjnych sensorów, to przetworniki serii DMU. Są to przetworniki przeznaczone do niskich ciśnień.

przetwornik różnicy ciśnień do montażu naściennego
przetwornik różnicy ciśnień do montażu naściennego

Przetworniki ciśnienia serii DMU służą do pomiaru nadciśnienia, próżni, ciśnienia różnicowego, ciśnienia bezwzględnego oraz prędkości przepływu powietrza i gazów nieagresywnych. Godnym uwagi jest fakt, że posiadają 3,5-cyfrowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny LC. Dzięki wykorzystaniu cel piezorezystancyjnych, przetwornik ciśnienia osiąga dużą niezawodność i dokładność. Obudowa przetwornika ciśnienia zapewnia stopień ochrony IP 65. Jest ona przewidziana do montażu naściennego. Bardzo prosty jest również system ostrzegania użytkownika. Do tego celu służą czerwone diody, umieszczone na płycie przedniej. 

Przenośny przetwornik różnicy ciśnień

Przenośny przetwornik różnicy ciśnień Introclim HMG mierzy zarówno różnicę ciśnień, jak i podciśnienie i nadciśnienie w przedziałach zakresów od +-0,25 mbar (25 Pa) do 0/10 bar. Ten przetwornik również charakteryzuje się wysoką precyzją i niezawodnością.

przenośny przetwornik różnicy ciśnień
przenośny przetwornik różnicy ciśnień

Przetwornik różnicy ciśnień HMG zastosowanie znajduje do kontroli dmuchaw powietrza i filtrów powietrza, pomiaru ciągu wentylacyjnego i kominowego. Sprawdza się również do kontroli ciśnienia w pomieszczeniach sterylnych i inżynierii medycznej, kontroli ciśnienia w instalacjach klimatyzacji i wentylacji.

Pomiar różnicy ciśnień jest sprawdzoną metodą kontroli procesów przemysłowych. Podsumowując, dzięki zastosowaniu odpowiedniego przetwornika różnicy ciśnień, mamy pewność otrzymania dokładnych wyników. 

 

Jak działa przetwornik różnicy ciśnień?

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Odwadniacze

„Napuchnięty” odwadniacz zimą!

Za oknem zima, a temperatura nie nastraja do długiego przebywania poza ogrzewanymi pomieszczeniami. Jeszcze większe katusze „przeżywają” nasze instalacje, szczególnie te na zewnątrz. Masz instalację

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco