praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Jaki przetwornik wilgotności powietrza do stref zagrożonych wybuchem wybrać?

Pomiar wilgotności powietrza jest zjawiskiem, który spotykamy codziennie. Wilgotność powietrza mierzymy w domach, słyszymy o wilgotności różnych produktów, w której powinny być przechowywane. Wilgotność powietrza podaje się również jako wskaźnik komfortu odczuwanego przez ludzi. Mimo powszechności tej wielkości, pomiar wilgotności w przemyśle nie należy do najłatwiejszych. Podczas wyboru właściwego rozwiązania pomiaru wilgotności, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. temperaturę medium, zanieczyszczenia,  procesy korozyjne, czy też obecność strefy Ex.

Jak wybrać odpowiedni czujnik/przetwornik wilgotności powietrza?

By wybrać właściwe rozwiązanie pomiaru wilgotności służące na lata, potrzebna jest wiedza i profesjonalna pomoc. Wybór należytego urządzenia spośród szerokiej gamy przetworników wilgotności, często okazuje się kluczowe, dla długiej, bezawaryjnej pracy i prawidłowego pomiaru. Kiedy stajemy przed wyborem odpowiedniego urządzenia do pomiarów wilgotności w strefach zagrożonych wybuchem, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Rekomendowanym przez nas rozwiązaniem, będzie wybór przetworników wilgotności firmy E+E Elektronik. Firma zajmuje się rozwojem oraz produkcją czujników i przetworników służących do pomiarów wilgotności względnej, zawartości wody w oleju, punktu rosy, prędkości powietrza, CO2, przepływu i temperatur.

E+E Elektronik
E+E Elektronik

Przetworniki wilgotności powietrza i temperatury w strefach zagrożonych wybuchem

W ofercie firmy E+E Elektronik znajdują się dwie serie przetworników wilgotności mające dopuszczenia do instalacji w strefie Ex: Przetwornik EE300Ex oraz EE100Ex.

 Przetwornik wilgotności temperatury EE300Ex
Przetwornik wilgotności temperatury EE300Ex

EE300Ex to przetwornik, który występuje w kilku wersjach. Charakteryzuje go możliwość pracy w strefie gazowej jak i pyłowej. Przetwornik może pracować cały w strefie zerowej. Warto zauważyć, że kiedy przetwornik pracuje poza strefą,  istnieje też możliwość wprowadzenia samej sondy do strefy zerowej. Ponadto przetwornik może posiadać sondę zintegrowaną z przetwornikiem jak i na przewodzie, a także na przewodzie z możliwością instalacji w strefie ciśnieniowej do 20 bar. Obsługę czujnika i pierwszy kontakt z wartościami pomiarowymi, ułatwia lokalny wyświetlacz. Sensor, który jest źródłem pomiaru, może pracować w temperaturze do 180 °C. W standardzie pokryty jest powłoką ochronną chroniącą przed korozją. 

Ważnym aspektem jest fakt, że przetwornik EE300Ex może znajdować się bezpośrednio w środowisku z łatwopalnymi gazami lub pyłami. Dzięki prostej i bezpiecznej integracji w aplikacjach przemysłowych, możliwe jest umieszczenie całego przetwornika w strefie niebezpiecznej. W przypadku użycia jednostki z odseparowaną sondą pomiarową, uzyskać można pomiary w środowisku o klasie temperaturowej T6.

Właściwości przetwornika EE300Ex do pomiaru wilgotności 

Przetwornik zaprojektowano do użycia w technologii 2-przewodowej, zasilanie i wartość mierzona prowadzona jest przez pętlę 4 … 20 mA. Przetwornik posiada dwa wyjścia, przy pomocy których może wskazywać wilgotność względną, temperaturę, temperaturę punktu rosy, punkt szronu, wilgotność bezwzględną, stosunek zmieszania i inne jednostki fizyczne. Sygnały te powinny być prowadzone poprzez bariery zapewniające bezpieczeństwo w strefie Ex i posiadające odpowiednie dopuszczenia.

Przetwornik do pomiaru wilgotności w strefach Ex – parametry techniczne
Przetwornik do pomiaru wilgotności w strefach Ex – parametry techniczne

Warto wspomnieć również o przetworniku wilgotności EE100EX, który ukierunkowany jest na pracę w pierwszej strefie gazowej. Nie jest więc tak wszechstronny jak EE300EX, jednak dzięki temu koszt tej jednostki to często mniej niż połowa ceny EE300EX. Występuje on w wersji z sondą zintegrowaną z puszką przetwornika, z sondą na przewodzie którą można wprowadzić w bardziej niedostępne miejsce lub z sondą wymienną na przewodzie. W tym ostatnim przypadku w razie uszkodzenia sensora, łatwo przeprowadzić prace serwisowe podmieniając całą sondę pomiarową.

Przetworniki wilgotności w strefie Ex
Przetworniki wilgotności w strefie Ex

 

Podsumowując, wybór odpowiedniego czujnika wilgotności powietrza, zwłaszcza w trudnych środowiska, nie jest łatwy. Tam, gdzie za pomiarem wilgotności kryje się sedno właściwego przebiegu procesu technologicznego, nie można iść na skróty. Należy zainwestować we właściwy przetwornik, które dobrym pomiarem przełoży się na idealną produkcję lub właściwe magazynowanie.

Jaki przetwornik wilgotności powietrza do stref zagrożonych wybuchem wybrać?

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco