praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Sygnalizatory przepływu, czyli jak uniknąć awarii

Bez wątpienia łatwiej jest zapobiegać awariom niż naprawiać ich skutki. Z tego założenia wychodzi coraz więcej automatyków i specjalistów od utrzymania ruchu. Ocena ryzyka powstania awarii jest niezwykle ważna dla utrzymania ruchu w codziennej pracy i ciągłości procesów. Nie bez powodu sygnalizatory przepływu stosuje się coraz częściej do różnorodnych aplikacji.

Jak działa sygnalizator przepływu?

Zasada działania termicznego sygnalizatora przepływu opiera się na zasadzie termodynamiki. Czujnik pomiarowy jest podgrzewany wewnętrznie o kilka stopni Celsjusza w stosunku do medium, na którego działanie jest wystawiony. Przepływające medium generuje, a następnie odprowadza ciepło w czujniku  – wtedy sygnalizator jest schładzany. Temperatura wewnątrz czujnika przepływu jest mierzona i porównywana z temperaturą medium. Z uzyskanej różnicy temperatur wynika wielkość przepływu.

Sygnalizatory przepływu – schemat działania
Sygnalizatory przepływu – schemat działania

Sygnalizatory przepływu – zastosowanie

Termiczne sygnalizatory przepływu stosuje się wszędzie tam, gdzie przepływy powinny być monitorowane w sposób bezpieczny, solidny i tani w utrzymaniu. Czujniki przepływu służą nie tylko do optymalizacji procesów. Co istotne, to również zabezpieczenie przed awarią lub spadkiem wydajności poprzez wykrywanie, kontrolę i wskazywanie parametrów procesowych. Dlatego czujniki przepływu wykorzystuje się w wielu branżach, z których najważniejsze to:

  • przemysł chemiczny
  • przemysł farmakologiczny i spożywczy
  • systemy wentylacji i klimatyzacji
  • układy zasilania i oczyszczania
  • przemysł samochodowy

Sygnalizatory przepływu działają tak, by chronić linie produkcyjne i układy procesowe przed awarią. Warto pamiętać, że sygnalizatory nie zawierają ruchomych części. Dzięki temu nie podlegają uszkodzeniu na skutek skorodowania łożysk, pęknięcia wirników czy odkształcenia owiewek. Ta niezawodność jest wysoko ceniona w wielu gałęziach przemysłu.

Sygnalizatory przepływu
Sygnalizatory przepływu

Sygnalizatory przepływu – szybki przegląd produktów

Przyjrzyjmy się bliżej czujnikom przepływu firmy EGE – czołowego producenta tychże urządzeń.  Na uwagę zasługują nowoczesne rozwiązania, jakie producent wprowadził w swojej ofercie. Do takich niewątpliwie należy system komunikacji  I/O Link. Producent proponuje sygnalizatory, które mogą w sposób ciągły przesyłać dane procesowe. Dane pomiarowe mogą być natomiast odczytywane bezpośrednio przez PLC. Jednocześnie pośredniczący moduł nadrzędny umożliwia wygodną parametryzację czujników i elementów wykonawczych bezpośrednio z komputera PC lub notebooka. Ponadto system zawiera kabel USB do podłączenia laptopa lub komputera PC.

Sygnalizator przepływu z obrotowym wyświetlaczem

Sygnalizator przepływu, który wykorzystuje interfejs I/O Link i z pewnością jest wart uwagi, to kompaktowy czujnik przepływu z obrotowym wyświetlaczem SNS 522. Czujnik przeznaczony jest do pomiaru przepływu wody i mediów na bazie wody w dużych rurociągach. Ułatwia szybki odczyt wielkości przepływu, wskazując wyniki pomiaru w litrach lub metrach sześciennych.

Warto dodać, że czujnik jest bardzo odporny na zmiany temperatury i zapewnia zintegrowane pomiary w zakresie od 0 do +80°C. Sygnalizator można sparametryzować za pomocą przycisków lub przez I/O-Link.

Sygnalizator przepływu SNS 522
Sygnalizator przepływu SNS 522

Dynamiczny sygnalizator przepływu

Ciekawą propozycje stanowi również dynamiczny sygnalizator przepływu do mikrodawek – minimalnych pulsujących natężeń przepływu od 0,02 ml. SDN 501/1 GSP-DYN stosuje się do większości cieczy: woda, alkohole, oleje, płynne smary. Czujnik przepływu idealnie nadaje się do monitorowania minimalnego smarowania lub zapewnienia dozowania odpowiednich ilości chemikaliów lub dodatków. Warto wspomnieć, że czujnik ma wysoką czułość i reaguje na zmieniające się natężenia przepływu – spowodowane np. uruchomieniem tłoka dozującego. Sygnalizator charakteryzuje się przy tym bardzo krótkimi czasami reakcji – nawet 0,1 s. Dodatkowo zielone i żółte diody LED na froncie obudowy, sygnalizują wykryte impulsy i aktualny stan urządzenia. Sygnalizatory mogą być montowane w rurociągach za pomocą łącznika rurowego lub gwintowane i połączone za pomocą złącza M12.

Sygnalizator przepływu SDN 501/1 GSP-DYN
Sygnalizator przepływu SDN 501/1 GSP-DYN

Do monitorowania przepływu w trudno dostępnych miejscach firma EGE poleca sygnalizator przepływu SDNC 500. Czujnik  ma kompaktową konstrukcję i niewielkie rozmiary. Dla operatorów maszyn budowlanych i rolniczych, którzy potrzebują kompaktowego, odpornego na drgania rozwiązania do kontroli przepływu sprawdzi się czujnik SDN 552 GAPL.

Podsumowując, czujniki przepływu mają ogromny wpływ na utrzymanie ciągłości pracy produkcyjnej i chronią układy procesowe przed awarią. Szeroki wachlarz sygnalizatorów EGE to zarówno czujniki uniwersalne, jak również specjalizowane sygnalizatory do konkretnych aplikacji, wymagających procesów i ciężkich warunków pracy. Co najważniejsze, sygnalizatory nie zawierają ruchomych części, dzięki czemu zapewniają niezawodną konstrukcję i zyskują sobie przychylność w wielu gałęziach przemysłu. 

sygnalizatory przepływu
sygnalizatory przepływu

Więcej szczegółów na temat sygnalizatorów przepływu, znajdą Państwo w najnowszym numerze Pod kontrolą:

https://www.podkontrola.pl/wszystko-co-powinniscie-wiedziec-o-sygnalizatorach-przeplywu-ege/ 

 

Sygnalizatory przepływu, czyli jak uniknąć awarii

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco