praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Przetwornik CO2, czyli pomiar stężenia dwutlenku węgla w powietrzu

Pandemia Covid-19, która trwa nieprzerwanie od 2020 roku, stworzyła nam nową rzeczywistość i wymusiła innowacyjne działania w każdej dziedzinie życia. Na nowo zaczęto postrzegać kwestię wentylacji pomieszczeń i dzielenia wspólnej przestrzeni. Wskaźnikiem jakości powietrza wedle europejskiej normy jest stężenie CO2. O przetwornikach skonstruowanych do tego celu, traktować będzie niniejszy wpis.

Przetwornik jako klucz do pomiaru stężenia CO2

Dwutlenek węgla nie jest oczywiście jedynym parametrem decydującym o jakości powietrza wewnątrz budynku. Zanieczyszczenia powstałe bezpośrednio z wewnętrznych źródeł bądź z zewnątrz, ulatnianie się aerozoli, zanieczyszczenia mikrobiologiczne, również mają wpływ na jakość. CO2 to gaz najbardziej niebezpieczny, który w nadmiernej ilości obniża zdolności poznawcze, koncentrację, wywołuje senność i otępienie. Norma EN 13779: 2007 określa nominalne oczekiwane stężenie CO2 w pomieszczeniach na poziomie 400–600 ppm, czyli nieco powyżej normalnego poziomu w powietrzu zewnętrznym (400 ppm). Rzeczywistość wielokrotnie mija się z powyższym założeniem, a ten niepalny gaz o kwaskowatym smaku występuje w stężeniu nawet 1500 ppm i wyższym. Kluczem w utrzymaniu dobrego zdrowia pracowników, ich samopoczucia oraz efektywności pracy staje się odpowiedni i dokładny pomiar CO2. Z pomocą przychodzi przetwornik CO2 Guard 10.

Wskaźnik stężenia dwutlenku węgla CO2 Guard 10
Przetwornik stężenia dwutlenku węgla CO2 Guard 10
Przetwornik do pomiaru stężenia CO2 w biurach

Wskaźnik CO2 Guard 10 to przykład dokładnego i stabilnego w czasie, przetwornika dwutlenku węgla dla aplikacji biurowych. Na uwagę zasługuje fakt, iż przetwornik dokonuje odpowiedniej kompensacji względem zmian ciśnienia oraz odpowiedniej korekty zmieniającej się temperatury. Nie od dziś bowiem wiadomo, że temperatura i ciśnienie znacząco wpływają na dokładność pomiaru CO2. Wskaźnik CO2 Guard 10 stawia na prostotę i czytelność komunikatu. System lamp: „zielone-żółte-czerwone” daje jasną informację, kiedy powinniśmy przewietrzyć pomieszczenie, w którym pracujemy. W miejscach o dużej liczbie osób dobry poziom CO2 zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez aerozole. Wymiana powietrza na podstawie rzeczywistego poziomu CO2 może znacznie obniżyć koszty energii. Ponadto w związku z pandemią Covid-19, wentylacja przestrzeni zyskała ogromne znaczenie. Skoro wirus SARS-COV-2 może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem aerozoli w zamkniętych przestrzeniach, by zmniejszyć ryzyko zarażenia, zaleca się regularną wentylację pomieszczeń. Im wyższy udział świeżego powietrza, tym niższe stężenie aerozolu w powietrzu wewnętrznym.

Wpływ zmian poziomu CO2 na pracowników.
Wpływ zmian poziomu CO2 na pracowników
Przetwornik dla wymagających aplikacji

Wskaźnik Guard 10 to przetwornik stworzony z myślą o pomiarach stężenia dwutlenku węgla w biurach. Ale nie tylko. Powietrze przemysłowe lub pochodzące z upraw roślin, plantacji grzybów, magazynów przechowywania owoców czy hodowli zwierząt, jest bardziej narażone na zanieczyszczenia i przede wszystkim na dużą wilgotność. Jak wiadomo, obecność wody w układzie pomiarowym, nie wypływa korzystanie na wynik. Kontrola wilgotności mierzonego powietrza i podgrzewanie celi pomiarowej w celu uniknięcia kondensacji pary wodnej to kolejne niekwestionowane zalety przetwornika CO2 Guard 10. Dodatkowo przetwornik zawiera filtr teflonowy, który dzięki swej porowatości ma zdolność wyłapywania zanieczyszczeń chemicznych. Dzięki temu pomiar jest dokładniejszy.

Przetwornik CO2 dla aplikacji wymagających
Przetwornik CO2 dla aplikacji wymagających

Technologia, która nas otacza, cały czas ewoluuje i rozwiązania sprzed kilku lat przestają być wystarczające. Na rynku znaleźć możemy dużo prostszych i tańszych rozwiązań w pomiarze stężenia CO2. Pamiętajmy jednak, że priorytetem w tej kwestii jest nie tylko poprawa samopoczucia pracowników. W pandemicznym świecie to przede wszystkim utrata zdrowia, a nawet życia. Wielowymiarowe korzyści, jakie daje stosowanie wskaźnika Guard 10, czynią z przetwornika najwyższej klasy urządzenie pomiarowe.

Więcej szczegółów na temat pomiarów stężenia dwutlenku węgla znaleźć można na łamach naszego kwartalnika „Pod kontrolą”

https://www.podkontrola.pl/pomiar-stezenia-dwutlenku-wegla-dobra-praktyka-czy-koniecznoscch

Przetwornik CO2, czyli pomiar stężenia dwutlenku węgla w powietrzu

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco