praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Czujniki online BZT5, ChZT, OWO, UV254, RWO i innych parametrów wody i ścieków

Spektrometry Uv-VIS

Kontrola jakości wody i ścieków to cały szereg parametrów, których odpowiednie wartości pozwalają na spełnienie różnorakich wymagań (sanitarnych, ochrony środowiska itd). Wartości te są zazwyczaj mierzone w mniej lub bardziej „ręczny” sposób, w laboratorium. Wymaga to wykonania wielu czynności, zabiera czas, jest obarczone ryzykiem błędu ludzkiego. Wszystkie niedoskonałości pomiarów laboratoryjnych stoją za rozwojem bardziej przemysłowych technologii pomiarowych w tym obszarze. Spektrometry online są właśnie takim przykładem. Dzięki nim możemy już dziś prowadzić pomiary bezpośrednio w procesie BZT5, ChZT, OWO, UV254, RWO, NO3-N, TSS, mętności i innych parametrów wody i ścieków.

Spektrometr online, czyli czujniki BZT5, ChZT, OWO, UV254, RWO do pracy bezpośrednio w procesie

Analityka wody i ścieków od zawsze związana była z laboratorium. Analiza specyficznych parametrów ścieków i wody wymaga dużej precyzji i do tej pory była wykonywana niemal wyłącznie w laboratoriach. Taka sporadyczna, czasochłonna i obarczona „czynnikiem ludzkim” kontrola była jak dotąd po prostu jedyną dostępną. Technologia dała jednak o sobie znać i w tym obszarze.  Dzieki rozwojowi spektrometrii „przemysłowej” mamy teraz możliwość korzystania z czujników BZT5, ChZT, OWO, UV254, RWO, NO3-N, TSS online do pracy bezpośrednio w procesie. Mamy tym samym możliwość prowadzenia pomiarów analitycznych  w czasie rzeczywistym. Wszystkie te możliwości dają nam nowe, cyfrowe spektrometry online.

 

Spektrometr cyfrowy online z Bluetooth

Pierwszy z naszych bohaterów, zanurzeniowy spektrometr spectro::lyser™ UV-Vis to wieloparametrowy czujnik spektrometryczny. Spektrometr (niektórzy zamiennie używają pojęć: sonda spektrometryczna, czujnik spektrometryczny  lub spektrofotometr) pozwala na indywidualny dobór parametrów, które chcemy mierzyć. Możemy zatem mierzyć BZT5, ChZT, OWO, RWO, NO3-N, TSS, TS,BTX, UV254, alarmy spektralne, temperaturę, ciśnienie i inne parametry jakościowe wody i ścieków. Co ważne, jeden spektrometr online pozwala na pomiar kilku parametrów w jednym punkcie, dzięki czemu nie musimy tworzyć rozbudowanych, patrz kosztownych, sieci punktów pomiarowych. Na uwagę zasługuje zastosowany system „podłącz i mierz” Modbus RTU – kwestie konfiguracji czujników są zredukowane do minimum, dzięki czemu pomiar jest wyjątkowo prosty. Czujnik jest montowany i dokonuje pomiaru bezpośrednio w procesie (InSitu) lub w komorze przepływowej (panele) lub na rurociągu pipe::scan. Na wygodę pomiarów wpływa także wyposażenie spektrometru w komunikacje Bluetooth lub WLAN.

Spektrometr do pomiaru BZT5, ChZT, OWO, RWO, NO3-N, TSS, TS,BTX,
Spektrometr UV-Vis Spectro::lyser V3

 

Miniaturowy, bezobsługowy czujnik ChZT, OWO, RWO, UV254 online

Bratem spectro::lyser™ UV-Vis jest czujnik spektrometryczny i::scan. Spektrometr ten także pozwala na pomiar kilku wybranych parametrów , w tym ChZT, OWO, RWO, UV254, mętności, koloru, temperatury. i::scan posiada również system 'podłącz i mierz”.  Spektrometr pozwala też na montaż i pomiar bezpośredni (InSitu) lub w komorze przepływowej (panele) lub na rurociągu.  Jest to jednak wersja miniaturowa, do zastosowania w licznych aplikacjach pomiaru jakości wody, poczynając od małych stacji uzdatniania wody (SUW), po inteligentne rozbudowane sieci wodne. Na uwagę zastosuję również niemal całkowita bezobsługowość czujnika – pozwala nawet na 5000 h bezobsługowej eksploatacji.

Spektrometr online i::scan
Spektrometr online i::scan

 

Spektrometry online – teraźniejszość czy przyszłość?

Większość pomiarów analitycznych wody i ścieków w Polsce realizowana jest w tradycyjny, laboratoryjny sposób. Wynika to zarówno z przyzwyczajeń, jak i po prostu braku realnej alternatywy. Taka alternatywna metoda pomiaru BZT5, ChZT, OWO, UV254, RWO i innych parametrów już jest. To spektrometry online e:scan. Bezpośrednio w procesie, online, w czasu rzeczywistym.

 

Obok czujników spektrometrycznych warto poznać także inne czujniki parametrów ścieków i wody, do pomiarów innych właściwości (ph, redox, stężenie ozonu, chlor całkowity, przewodność).

Czujniki online BZT5, ChZT, OWO, UV254, RWO i innych parametrów wody i ścieków

Najnowsze

Automatyzuj wzorcowanie

Bez papieru, bez błędów, bez straty czasu. Szybko, sprawnie, efektywnie. Automatyzuj wzorcowanie dzięki Zintegrowanemu Systemowi Wzorcowania Beamex pozwalającemu na optymalizację częstotliwości wzorcowania i minimalizuje ryzyko

Czytaj więcej »

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Armatura

Jak wybrać odwadniacz do wymienników ciepła?

Kontynuując temat odwadniania systemów parowych, zajmiemy się dziś problemem dobrania prawidłowego odwadniacza do wymienników ciepła. Poruszyliśmy już kwestię odwadniania rurociągów przesyłowych, kociołków parowych, dziś podpowiemy

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco