praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Czym mierzyć przepływ powietrza w pomieszczeniach czystych?

Pomieszczenia czyste wykorzystywane są w wielu sektorach, które wymagają sterylnych warunków. Branża farmaceutyczna i medyczna stanowi główny przykład sektorów, w których konieczne jest dysponowanie czystym powietrzem. W pomieszczeniach tych jakość powietrza należy kontrolować z największą precyzją, poprzez pomiar wilgotności, temperatury, prędkości przepływów laminarnych, różnicy ciśnień oraz wielokrotne systemy filtracyjne.

Czym są pomieszczenia czyste?

Pomieszczenia czyste to specjalne pomieszczenia, w których zanieczyszczenie cząstkami i patogenami utrzymywane jest poniżej określonych wartości. Pomieszczenia takie wymagane są w specjalnych procesach produkcyjnych, zwłaszcza w produkcji półprzewodników, aby nie zakłócać struktury układów scalonych. Eliminowane są również zakłócenia w zakresie ułamków mikrometra. Pomieszczenia czyste chronią przed kontaktem cząsteczek stałych z obecnymi w danym pomieszczeniu produktami.

Pomieszczenia czyste
Pomieszczenia czyste

 

Pomieszczenia czyste zazwyczaj pracują z nadciśnieniem: powietrze przepływa od wyższego do niższego ciśnienia. Powietrze zanieczyszczone nie może przedostać się ze strefy normalnej do strefy czystego pomieszczenia.  Odwrotnie dzieje się w pomieszczeniach izolacyjnych, takich jak izby przyjęć czy pomieszczenia do odkażania, izolatki. Tu wymagane jest podciśnienie w stosunku do sąsiednich pomieszczeń, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczonych cząstek i rozprzestrzenianie się powietrza z obszaru poddanego kwarantannie.

Zasady działania pomieszczeń czystych
Zasady działania pomieszczeń czystych

Kluczową kwestią staje się precyzyjna kontrola różnicy ciśnień między pomieszczeniami różnych klas czystości oraz zapewnienie ukierunkowanego przepływu powietrza wewnątrz pomieszczeń. Najwyższą klasę czystości powietrza można osiągnąć przy przepływie laminarnym o niskiej turbulencji.

W jaki sposób kontrolować prędkość przepływu laminarnego, by wynosiła wymagane  0,45 m/s z dopuszczalnym odchyleniem± 20%?

Przetwornik EE680 – optymalne rozwiązanie do kontroli przepływu powietrza w pomieszczeniach czystych

Aby zapewnić odpowiednią kontrolę przepływów laminarnych z pomocą przychodzi przetwornik firmy E+E Elektronik, zaprojektowany właśnie do czystych pomieszczeń.

Przetworniki przepływu powietrza EE680
Przetwornik EE680

Przetwornik charakteryzuje się dużą dokładnością i precyzyjnym pomiarem nawet najmniejszego przepływu powietrza. Wykonany ze stali nierdzewnej, bez krawędzi i załamań (w celu lepszego czyszczenia), przetwornik optycznie wskazuje zakres przepływu poprzez pierścień LED widoczny bezpośrednio na czujniku. Przetworniki EE680 zawierają sondę prostą do montażu w ścianie lub załamaną pod kątem prostym do montażu w suficie. Ponadto czujnik odporny jest również na wpływ sterylizacji, która okresowo przeprowadzana jest w czystych pomieszczeniach, poprzez zastosowanie specjalnych powłok ochronnych nałożonych na aktywną część urządzenia. Powłoka wydłuża również żywotność i wydajność pomiarową przetwornika.

Należy pamiętać również o tym, że pomieszczenia czyste wymagają odpowiedniego zaangażowania ze strony pracowników. Kadra powinna być przeszkolona i zaznajomiona z zasadami GMP (Dobrej Praktyki Wytwarzania). Trzeba zapewnić dostęp pracowników poprzez odpowiednie komory przejściowe, specjalistyczne kombinezony, procedury w komunikacji, transporcie materiałów, szkolenia i nieustające dążenie do poprawy osiągów. Przetwornik EE680 niewątpliwie pomoże w osiągnięciu wymaganych efektów.

 

Czym mierzyć przepływ powietrza w pomieszczeniach czystych?

Najnowsze

Automatyzuj wzorcowanie

Bez papieru, bez błędów, bez straty czasu. Szybko, sprawnie, efektywnie. Automatyzuj wzorcowanie dzięki Zintegrowanemu Systemowi Wzorcowania Beamex pozwalającemu na optymalizację częstotliwości wzorcowania i minimalizuje ryzyko

Czytaj więcej »

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco