praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Monitoring termowizyjny bunkra odpadów w Ekospalarni

Wiarygodny i pewny pomiar temperatury w ciężkich warunkach przemysłowych okazuje się być nie lada wyzwaniem. Nie tylko względy ekonomiczne, ale przede wszystkim zagrożenie życia ludzkiego związane z pojawieniem się pożaru, wymusiły zastosowanie metod, które zapewnią bezpieczeństwo oraz optymalne warunki pracy. Idealnym rozwiązaniem w tej kwestii okazuje się zastosowanie termowizyjnego systemu wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego WPFM.

Bezpieczeństwo nade wszystko

Potrzeba zagospodarowania odpadów wymusiła budowę, wprawdzie nielicznych w Polsce spalarni odpadów. Pozwalają one w relatywnie prosty sposób pozbyć się odpadów jednocześnie wytwarzając energie elektryczną i/lub ciepło. Niestety wykorzystanie tego „nietypowego” paliwa wiąże się niejednokrotnie z szeregiem problemów eksploatacyjnych oraz związanych z bezpieczeństwem. Magazynowanie odpadów w halach lub bunkrach, czyli materiału o bliżej nieokreślonym składzie (często zawierają zapalające się baterie oraz  miliardy mikroorganizmów powodujące samoczynne podgrzewanie) niesie ze sobą ryzyko samoistnego lub wtórnego zapłonu. Systemy detekcji gazów nie zawsze są skuteczne jako, że materiały są magazynowane na dużych powierzchniach nie rzadko na wolnej przestrzeni lub przewiewnych wiatach.

Hala przyjęć odpadów
Hala przyjęć odpadów

System wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego LAND WPFM (waste pile fire monitoring), minimalizuje ryzyko związanego z możliwością powstania pożaru wskutek samozapłonu lub przypadkowego zapalenia materiałów łatwopalnych, miejsc magazynowania odpadów z tworzyw sztucznych oraz  bunkra/hali przyjęć/ składowiska odpadów komunalnych.

Monitoring bunkra kamerami termowizyjnymi

Jako przykład posłuży nam realizacja aplikacji monitoringu termowizyjnego bunkra odpadów w jednej z większych spalarni w Polsce tj. Ekospalarni Kraków. System oparty został o dwie kamery termowizyjne stacjonarne nieobrotowe LAND ARC WPFM w obudowach przemysłowych oraz oprogramowanie pisane od podstaw dedykowane klientowi. Była to wymiana taniego i niesatysfakcjonującego systemu, który podawał często fałszywe alarmy, miał słabą jakość obrazu i ubogą funkcjonalność. Odpowiednio skonfigurowane oprogramowanie zapewniło przejrzyste obrazowanie oraz automatyczne uruchomienie alarmu w chwili wykrycia punktu zapalnego. W wersji rozszerzonej oprogramowanie ma możliwość nagrywania profili temperatury, ustawiania alarmów, archiwizacji wszystkich danych pomiarowych oraz zaprogramowanie ruchów czy obrotów kamery (dla wersji układu kamery termowizyjnej obrotowej). System nie wymaga uwagi operatora ani analizowania obrazu (w przeciwieństwie do systemów wizyjnych).

Rozmieszczenie kamer
Rozmieszczenie kamer

W powyższym przykładzie system pomiarowy LAND ARC WPFM zbudowany został w oparciu o nieobrotowe Kamery termowizyjne LAND ARC z soczewkami o dobranym polu widzenia takim, który pozwala monitorować cały obszar  40m x 16m  bunkra. Sygnał z kamery natomiast może być przesyłany cyfrowo po Ethernet (do 100 m bez wzmacniaczy) lub światłowodowo (do 2…20 km)

Kamera termowizyjna LAND ARC
Kamera termowizyjna LAND ARC
obudowa przemysłowa z nadmuchem na optykę
obudowa przemysłowa z nadmuchem na optykę
słupek montażowy z kotwami do podłoża
słupek montażowy z kotwami do podłoża

Bardzo istotna jest funkcja rozpoznawania i pomijania fałszywych alarmów mogących powstawać od gorących maszyn, przenośników lub po prostu pracujących ludzi. System monitoring termowizyjnego LAND ARC WPFM pracuje również prawidłowo w nocy bez oświetlenia.

 

Podsumowując, zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach, system wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego LAND WPFM, zapewnia wczesne, automatyczne i rzeczywiste wykrycie punktów zapalnych. System ostrzega o zagrożeniu  przed wystąpieniem pożaru, ponieważ analizuje wzrost temperatury magazynowanego paliwa/odpadów, który to jest odpowiedzialny za samozapłon. Pozwala to na zastosowanie odpowiednich środków zaradczych zanim pożar nastąpi i tym samym zapewnienie bezpiecznych warunków do pracy.

Zobacz więcej:

Monitoring termowizyjny bunkra odpadów w Ekospalarni

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Pomiary fizykochemiczne

Wiskozymetry do pomiarów lepkości w przemyśle

Hydramotion to angielski producent przemysłowych wiskozymetrów. Dzięki niezwykle zaawansowanemu, wieloletniemu programowi badań i rozwoju,  Hydramotion dostarcza jedne z najbardziej przełomowych i wysokowydajnych lepkościomierzy. Rozwiązania tej

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco