praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Inteligentne przetworniki ciśnienia

Dzisiejszy wpis poświęcony jest przetwornikom ciśnienia, które zostały skonstruowane do pracy w najtrudniejszych aplikacjach w każdej gałęzi przemysłu. Dzięki swoim rozwiązaniom konstrukcyjnym spełniają wszystkie wymagania aplikacyjne i doskonale sprawdzają się w takich branżach jak: energetyka, gazownictwo, przemysł petrochemiczny czy rafineryjny.

Z uwagi na specyficzne warunki procesów technologicznych coraz częściej wymagane są inteligentne  przetworniki, które zapewniają stabilność długoterminową oraz dokładność. Firma Fuj Electric proponuje serię przetworników FCX-AII V5, których sercem jest unikalny, krzemowy mikrosensor pojemnościowy.

 

 

Zalety nowego mikrosensora:

• dokładność: standard ± 0,065% wykalibrowanego zakresu (opcja ± 0,04% wykalibrowanego zakresu)
• stabilność długoterminowa: ± 0,1% zakresu / 10 lat
• ciśnienie statyczne dla przetworników różnicy ciśnień do 1035 bar (15 000 PSI)
• różnica ciśnień przekazywana za pomocą oleju na dwie strony sensora krzemowego zmienia pojemności po obu stronach sensora. Olej opływa sensor co zwiększa dopuszczalne ciśnienie statyczne i poprawia charakterystykę temperaturową.

Komunikacja na wiele sposobów

FCX-AII V5 to seria inteligentnych przetworników z wyjściem analogowym 4-20mA i nałożonym sygnałem cyfrowym, który pozwala nie tylko na komunikacje z urządzeniami marki Fuji, ale dzięki zaimplementowaniu protokołu komunikacji Hart®, przetworniki mogą być również programowane za pomocą dowolnego programatora kompatybilnego z tym protokołem. Ponadto, urządzenia te mogą być wyposażone także w komunikację protokołami Fieldbus Foundation H1 lub Profi bus PA. Wszystkie dostępne opcje komunikacji zapewniają łatwość konfiguracji z nadrzędnym systemem sterowania.

Dodatkowe funkcje

Przetworniki wyposażone są w wyświetlacz cyfrowy, na którym można wyświetlić sygnał wyjściowy w jednostkach inżynierskich, procentach lub jako sygnał prądowy w mA. Najważniejsze cechy to: ustawianie zera/zakresu bez konieczności zadania ciśnienia referencyjnego, sygnał wyjściowy liniowy lub pierwiastkowy, tłumienie,  konfiguracja wskaźnika cyfrowego, kalibracja zera/zakresu,  samodiagnostyka, kalibracja pętli prądowe,  kierunek i wartość sygnału błędu.

Obsługa? Nic prostszego!

Wszystkie parametry i funkcje programowalne mogą być zabezpieczone hasłem. Wszystkie parametry kalibracyjne zapisane są w przetworniku, natomiast temperatura maksymalna i minimalna zostaje zapisana w pamięci, a wartości te można wyświetlić na wyświetlaczu przetwornika lub komunikatora. Producent zapewnił intuicyjność obsługi przetworników.

Reasumując – seria przetworników świetnie sprawdza się w aplikacjach, w których istotna jest precyzja pomiarów, długoterminowa niezawodność i łatwość użytkowania. Czytelność oraz funkcjonalność urządzeń to kolejne cechy wyróżniające przetworniki z serii V5. Nowsza technologia mikrosensora krzemowego zapewnia wysoką dokładność i wydłużoną stabilność.

Inteligentne przetworniki ciśnienia

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco