praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Inteligentne czujniki do pomiaru pH, redox, przewodności i tlenu rozpuszczonego.

arcsystem pH, redox, przewodność i tlen rozpuszczony są jednymi z podstawowych parametrów monitorowanych i kontrolowanych w sposób ciągły w wielu aplikacjach procesowych.
Najnowszym rozwiązaniem w zakresie pomiaru przedmiotowych parametrów fizykochemicznych są czujniki inteligentne.
Oferowane przez firmę Introl kompaktowe, inteligentne czujniki do pomiaru pH, redox, przewodności i tlenu rozpuszczonego serii ARC (szwajcarskiej firmy Hamilton) z wbudowanym w głowicy przetwornikiem umożliwiają bezpośrednią komunikację ze standardowymi liniami analogowymi 4 … 20 mA i cyfrowymi Modbus. Jedną z zalet stosowania tego typu czujników jest unifikacja diagnostyki ograniczająca się do działań identycznych jak w przypadku innych urządzeń do pomiaru np. przepływu, poziomu, ciśnienia itp.
Bezpośrednie podłączenie czujników ARC do systemu poprzez interfejs analogowy 4 … 20 mA lub cyfrowy Modbus ułatwia oraz skraca czas uruchomienia w porównaniu z szeroko dostępnymi na rynku analogowymi lub cyfrowymi, które najpierw podłączane są specjalnym kablem do przetwornika a następnie z przetwornika przesyłany jest sygnał do systemu.
W pamięci inteligentnych czujników serii ARC przechowywane są wszystkie dane procesowe, kalibracyjne dzięki czemu mogą być rekalibrowane w optymalnych, stabilnych warunkach laboratoryjnych, co minimalizuje błędy oraz wydłuża ich żywotność. Zastosowanie inteligentnych czujników pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji punktu pomiarowego. Czujnik można usunąć z procesu w celu jego sprawdzenia w laboratorium i poddać procesowi regeneracji według właściwych procedur oraz natychmiastowo zastąpić go innym, gotowym do pracy. Czas żywotności tak eksploatowanego czujnika ulega znaczącemu wydłużeniu. Wielokrotnie zmniejsza się czas przestoju procesu technologicznego w przypadku ewentualnej awarii czujnika i rutynowych prac obsługowych.

porownanie_kosztow_czujnika

rys. 1: Porównanie kosztów instalacji, żywotności i obsługiwalności czujników wykonanych w różnych technologiach.

Dodatkowo wykorzystując aplikację ArcAir możliwa jest bezprzewodowa komunikacja, kalibracja oraz konfiguracja inteligentnych czujników serii ARC poprzez zastosowanie interfejsu Bluetooth 4,0. ArcAir jest aplikacją obsługiwaną przez najpopularniejsze systemy operacyjne urządzeń mobilnych, takie jak: Android, Apple-IOS.

arcair_appstorearcair_googleplay

Poprzez zastosowanie odpowiednich adapterów Arc Wi BT, które montowane są między głowicą VP czujnika serii ARC a kablem przyłączeniowym możliwa jest bezprzewodowa komunikacja z 30 czujnikami z równoczesnym przesyłem danych pomiarowych poprzez interfejs 4…20 mA lub Modbus do systemu.

komunikacja_arc

Zalety stosowania czujników inteligentnych:
– obniżenie kosztów (brak przetwornika – dodatkowego urządzenia);
– bezpośrednio z czujnika sygnał analogowy (4…20 mA) i cyfrowy (Modbus RTU) – przesył stabilnego sygnału bezpośrednio do systemu;
– szybka instalacja i uruchomienie (Plug &Play);
– kalibracja w stabilnych warunkach laboratoryjnych minimalizuje błędy, zwiększa żywotność czujnika;
– wszystkie dane procesowe, kalibracyjne, błędy, ostrzeżenia przechowywane w pamięci czujnika;
– przewodowy i bezprzewodowy monitoring danych pomiarowych, stanu czujnika, danych diagnostycznych itp.

Inteligentne czujniki do pomiaru pH, redox, przewodności i tlenu rozpuszczonego.

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Pomiary przepływu

Czym jest zakresowość przepływomierzy

Zdolność do pomiaru przepływu w szerokim zakresie z wymaganą dokładnością zależy od wielu czynników, które nakładając szereg ograniczeń limitują możliwości układu pomiarowego. Każdy system pomiarowy

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco